تبلیغات
بر بال انتظار - مفهوم و جایگاه امامت
بر بال انتظار
اللهم ارنی الطلعة الرشیدة
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 1 اسفند 1391 توسط مصطفی حدادی | نظرات ()

پس از رحلت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله مهمترین بحثی كه در جامعه نوپای اسلامی مطرح شد موضوع خلافت و جانشینی رسول خدا صلی الله علیه و آله بود. گروهی بر اساس آراء بعضی بزرگان صحابه پیامبر صلی الله علیه و آله، خلافت ابوبكر را پذیرفتند و گروه دیگر معتقد شدند كه جانشین پیامبر بنابر تعیین آن حضرت، امام علی علیه السلام است. در زمانهای بعد دسته اول به عامّه (اهل سنّت و جماعت) و گروه دوم به خاصّه (تشیع) معروف گردیدند.

نكته قابل توجه اینكه اختلاف شیعه و سنّی تنها در شخص جانشین پیامبر صلی الله علیه و آله نیست، بلكه در دیدگاه هر یك، امام معنی و مفهوم و جایگاه ویژهای دارد كه این دو مذهب را از یكدیگر متمایز میكند.

برای روشن شدن موضوع، معنای امام و امامت را بررسی میكنیم تا تفاوتِ دیدگاهها آشكار گردد.

امامت در لغت به معنی پیشوایی و رهبری است و امام كسی است كه سرپرستی یك گروه را در مسیری مشخص به عهده میگیرد. و در اصطلاحِ علم دین، امامت به گونههای مختلف تفسیر شده است.

به نظر اهل سنّت، امامت حاكمیتی دنیوی (و نه منصبی الهی) است كه از رهگذر آن جامعه مسلمین سرپرستی و اداره میگردد و از آنجا كه هر جمعیتی نیاز به پیشوا و بزرگی دارند جامعه مسلمین نیز، پس از پیامبر صلی الله علیه و آله باید برای خود رهبری برگزیند و چون برای این گزینش راه و رسم ویژهای در دین ترسیم نشده است، انتخاب جانشین پیامبر صلی الله علیه و آله میتواند از راههای مختلف همچون رجوع به آراء اكثریت مردم یا بزرگان آنها یا وصیت خلیفه پیشین و یا حتی كودتا و غلبه نظامی باشد.

ولی شیعه كه امامت را ادامه نبوّت و امام را حجّت خدا در میان خلق و واسطه فیض او به مخلوقات میداند معتقد است كه امام تنها به تعیین الهی است كه از زبان پیامبر صلی الله علیه و آله، پیام آور وحی، معرفی میگردد. این ایده به خاطر جایگاه رفیع و بلند امامت در تفكر شیعی است كه امام را نه تنها سرپرست و مدیر جامعه مسلمین كه بیان كننده احكام الهی و مفسّر قرآن كریم و راهبر راه سعادت میداند. به بیان دیگر در فرهنگ شیعه، امام، مرجع امور مردم در دو بخش دین و دنیاست نه آنگونه كه اهل سنّت معتقدند كه تنها وظیفه خلیفه، حكومت داری و اداره دنیای مردم باشد.


طبقه بندی: امامت و ولایت، 
برچسب ها: کلیات امامت، مفهوم و جایگاه امامت،
مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.