تبلیغات
بر بال انتظار - نیاز به امام
بر بال انتظار
اللهم ارنی الطلعة الرشیدة
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 1 اسفند 1391 توسط مصطفی حدادی | نظرات ()

پس از روشن شدن دیدگاهها، بجاست به این سؤال پاسخ دهیم كه با وجود قرآن و سنّت پیامبر صلی الله علیه و آله چه نیازی به امام و رهبر دینی ـ آنگونه كه شیعه معتقد است ـ وجود دارد؟

برای ضرورت وجود امام، دلیلهای فراوانی بیان شده است ولی ما تنها به یك بیان ساده، اكتفا میكنیم:

همان دلیلی كه نیاز به پیامبر را بیان میكند، بیانگر نیاز مردم به امام نیز است. زیرا از سویی، اسلام آخرین دین و حضرت محمّد صلی الله علیه و آله آخرین پیامبر خداست، بنابراین، اسلام باید پاسخگوی تمام نیازهای بشر تا قیامت باشد. از سوی دیگر، قرآن كریم، اصول و كلیات احكام و معارف الهی را بیان كرده است و تبیین و توضیح آن به پیامبر صلی الله علیه و آله واگذار شده است.[1] ولی روشن است كه پیامبر صلی الله علیه و آله به عنوان رهبر مسلمین، مطابق نیازها و ظرفیت جامعه اسلامی زمان خود به بیان آیات الهی پرداخته است و لازم است برای او جانشینان لایقی باشد كه همچون او متصل به دریای بیكران علم خدا باشند تا آنچه را پیامبر صلی الله علیه و آله، تبیین نفرموده است، بیان كنند و نیازهای جامعه مسلمین را در هر زمان، پاسخ گویند.

در روایتی كه شیعه و سنّی از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله نقل كردهاند آمده است:

اِنّی تارِكٌ فیكُمُ الثَّقَلَینِ كِتابَ اللّهِ وَ عِتْرَتی؛ ما اِنْ تَمَسَّكْتُمْ بِهِما لَنْ تَضِلّوُا بَعْدی اَبَداً...[2]

به راستی كه من دو چیز گرانبها در میان شما باقی میگذارم: قرآن و اهلبیتم، تا وقتی به این دو چنگ بزنید هرگز پس از من گمراه نخواهید شد.

طبق این حدیث، هیچ زمانی خالی از حضور عترت پیامبر در كنار قرآن نخواهد بود.

همچنین امامان علیهم السلام، نگهبان میراث به جا مانده از پیامبر صلی الله علیه و آله و نیز مبین و مفسّر حقیقی قرآن كریم هستند تا دین خدا دستخوش تحریفِ غرض ورزان و دشمنان قرار نگیرد و این سرچشمه زلال تا قیامت، پاك و پاكیزه باقی ماند.

بعلاوه امام به عنوان انسان كامل، الگوی جامعی در همه ابعادِ انسانی است و بشر نیاز جدّی به چنین نمونهای دارد كه با دستگیری و هدایت او، آنگونه كه در خور كمال انسانی اوست تربیت گردد و در پرتو راهنماییهای این مربی آسمانی از انحرافها و دامهای نفس سركش خود و شیطانهای بیرونی محفوظ بماند.

از مطالب بالا روشن شد كه نیاز مردم به امام یك نیاز حیاتی است و برخی از وظایف امام به شرح زیر است:

ـ رهبری و اداره امور جامعه (تشكیل حكومت)

ـ حفظ دین و آئین پیامبر از تحریف و بیان صحیح قرآن

ـ تزكیه نفوس و هدایت معنوی مردم[3]


[1] الغیبة طوسى، ح 143، ص 184.

[2]. پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله در این باره فرمودهاند: ما فی القرآن آیة الا و لها ظهر و بطن یعنی در قرآن آیهای نیست مگر اینكه ظاهر و باطنی (درونی) دارد. (بحارالانوار، ج92، ص94)

[3]. متواتر به روایاتی گفته میشود كه تعداد راویان آن به حدّی زیاد است كه توافق آنها بر دروغ، ممكن نیست. و این چنین روایات، در درجه بالای اعتبار است.
طبقه بندی: امامت و ولایت، 
برچسب ها: کلیات امامت، نیاز به امام،
مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.