تبلیغات
بر بال انتظار - امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف در یک نگاه
بر بال انتظار
اللهم ارنی الطلعة الرشیدة
نوشته شده در تاریخ جمعه 4 اسفند 1391 توسط مصطفی حدادی | نظرات ()

ولادت :

آخرین امام شیعیان و دوازدهمین جانشین رسول خدا صلی الله علیه و آله در سپیده دم جمعه، نیمه شعبان سال 255 هجری قمری ( 868 میلادی ) در سامراء یكی از شهرهای عراق، دیده به جهان گشود.

پدر گرامی او، پیشوای یازدهم شیعیان حضرت امام حسن عسكری علیه السلام و مادر بزرگوار آن حضرت، بانویی شایسته به نام نرجس بود كه درباره ملیّتِ او روایات، مختلف است. مطابق روایتی، آن حضرت دختر یشوع پسر امپراتور روم بوده و مادرش از نسل شمعون وصی حضرت عیسی علیه السلام است. برابر این روایت نرجس در پی خوابی شگفت مسلمان شد و به هدایت امام عسكری علیه السلام خود را در میان سپاه روم كه عازم نبرد با مسلمانان بودند قرار داد و همراه جمعی دیگر به اسارت لشكر اسلام در آمد. امام هادی علیه السلام كسی را فرستاد كه او را خریداری كرد و به سامراء آورد.[1]

روایات دیگری نیز نقل شده است[2] ولی آنچه مهم و قابل توجه است اینكه حضرت نرجس علیها السلام مدتی در خانه حكیمه خاتون ـ از خواهران بزرگوار امام هادی علیه السلام ـ بوده و تحت تعلیم و تربیت ایشان قرار گرفته است و مورد احترام فراوان حكیمه علیها السلام بوده است.

حضرت نرجس علیها السلام آن بانویی است كه سالها پیش در كلام پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله[3] و امیرالمؤمنین علیه السلام[4] و امام صادق علیه السلام [5] مورد ستایش قرار گرفته و از او به عنوان بهترین كنیزان و سرور آنان یاد شده است.

گفتنی است كه مادر امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف به نامهای دیگری مانند سوسن، ریحانه، ملیكه و صیقل (صقیل) نیز خوانده میشد.


چگونگی ولادت:

در روایات فراوان، از پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله نقل شده است كه مردی از خاندان او به نام مهدی قیام خواهد كرد و بنیان ستم را واژگون خواهد ساخت. فرمانروایان ستمگر عباسی با اطلاّع از این روایات در پی آن بودند كه در همان ابتدای ولادت امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف، او را به قتل رسانند. بنابراین از زمان امام جواد علیه السلام، زندگی امامان معصوم علیه السلام با محدودیتهای بیشتری همراه گشت و در زمان امام حسن عسكری علیه السلام به اوج خود رسید به گونهای كه كمترین رفت و آمد به خانه آن بزرگوار از نظر دستگاه حكومت، مخفی نبود. پیداست در چنین شرایطی باید تولّد آخرین حجّت حق و موعود الهی در پنهانی و به دور از چشم دیگران میبود. به همین دلیل حتی نزدیكان امام یازدهم از جریان ولادت امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف بیاطلاّع بودند و تا چند ساعت پیش از تولّد نیز، نشانههای بارداری در نرجس خاتون مادر بزرگوار امام دوازدهم، دیده نشد.

حكیمه خاتون، دختر گرامی امام جواد علیه السلام، جریان ولادت را چنین حكایت كرده است:

امام حسن عسكری علیه السلام به دنبال من فرستاد و فرمود: ای عمّه! امشب افطار نزد ما باش! چرا كه شب نیمه شعبان است و خداوند در این شب (آخرین) حجّت خود بر روی زمین را آشكار خواهد كرد. پرسیدم: مادر او كیست؟ فرمود: نرجس! گفتم: فدای شما شوم! نشانه بارداری در او پیدا نیست! فرمود: سخن همان است كه گفتم! پس (بر نرجس) وارد شدم و سلام كردم و نشستم. او پیش آمد تا كفش هایم را بیرون آورد و به من گفت: بانوی من حال شما چطور است؟ گفتم: بلكه تو بانوی من و بانوی خاندان منی! سخن مرا نپذیرفت و گفت: عمّه جان چه میفرمایید! گفتم: دخترم، امشب خداوند متعال به تو پسری عطا میفرماید كه سرور دنیا و آخرت خواهد بود. پس خجالت كشید و حیا كرد.

حكیمه گوید: پس از نماز عشاء، افطار كردم و در بستر خود آرمیدم و هنگام نیمه شب برای انجامِ نماز (شب) برخاستم و آن را به جای آوردم در حالی كه نرجس (به آرامی) خوابیده بود بدون آنكه اتفاقی برایش روی دهد. پس از انجام تعقیبات  (نماز) خوابیدم. سپس هراسان بیدار شدم و حال آن كه او همچنان در خواب بود. لحظاتی بعد برخاست و نماز (شب) گزارد و خوابید.

حكیمه ادامه میدهد: بیرون آمدم و در جستجوی فجر (سپیده )به آسمان نگریستم. پس فجر اوّل[6] را مشاهده كردم و نرجس همچنان در خواب بود. پس به شك افتادم! ناگاه امام حسن عسكری علیه السلام از جایگاه خود ندا برآورد: ای عمّه شتاب مكن! امر ( ولادت) نزدیك است. نشستم و به قرائت سورههای سجده و یس مشغول شدم كه نرجس با اضطراب بیدار شد. به سرعت نزد او رفتم و گفتم: اسم الله علیك[7](  نام خدا بر تو باد ) آیا چیزی احساس میكنی؟ گفت: آریای عمّه! گفتم: بر خود مسلّط باش و دلت را استوار دار كه این همان است كه با تو گفتم. در این هنگام ضعفی من و نرجس را فرا گرفت. پس به صدای سرورم ( نوزاد تولّد یافته ) به خود آمدم و جامه را از روی او برداشتم و او را در حال سجده دیدم! در آغوشش گرفتم و او را كاملا پاكیزه یافتم!

در این هنگام امام عسكری علیه السلام مرا ندا داد: ای عمّه! پسرم را نزد من بیاور! او را نزد وی بردم... در آغوشش گرفت و فرمود: پسرم سخن بگو! پس لب به سخن گشود و فرمود: "اشهد ان لا اله الا  الله وحده لا شریك له و اشهد انّ محمدا رسول الله". سپس بر امیرالمؤمنین و امامان علیهم السلام درود فرستاد تا به نام پدرش رسید و از سخن گفتن باز ایستاد. امام عسكری علیه السلام فرمود: ای عمّه او را به نزد مادرش ببر تا بر او سلام كند....

حكیمه گوید: فردای آن روز به نزد امام یازدهم رفتم و بر حضرت سلام كردم و پرده را كنار زدم تا مولایم (امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف) را ببینم ولی او را ندیدم از این رو از پدر بزرگوارش پرسیدم: فدای شما شوم! برای مولای من چه اتّفاقی روی داده است؟ آن حضرت پاسخ دادند: ای عمّه! او را به آن كسی (خدایی) سپردم كه مادر موسی، موسی علیه السلام را به او سپرد.

حكیمه گوید: چون روز هفتم فرا رسید آمدم و سلام كردم و نشستم. امام فرمود: فرزندم را نزد من آور! من سرورم را آوردم... امام فرمود: فرزندم! سخن بگوی! نوزاد ( لب بگشود و ) پس از گواهی به یگانگی خداوند و درود بر پیامبر اكرم و پدران بزرگوارش این آیات را تلاوت فرمود:

(بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ * وَ نُریدُ اَنْ نَمُنَّ عَلَی الَّذینَ اسْتُضْعِفُوا فِی اْلاَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ اَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثینَ وَنُمَكِّنَ لَهُمْ فِی الاَْرضِ وَنُرِی فِرْعَوْنَ وَهامانَ وَجُنُودَهُما مِنْهُمْ ما كانُوا یحْذَرُونَ.[8])[9]؛

به نام خداوند بخشنده مهربان. و ما اراده كردیم بر مستضعفان زمین منت نهیم و آنان را پیشوایان و وارثان روی زمین قرار دهیم و حكومتشان را در زمین پا برجا سازیم و به فرعون و هامان و لشكریانش، آنچه را از آنها (= بنی اسرائیل) بیم داشتند نشان دهیم.[1]. كمال الدین، ج 2، باب 41، ح 1، ص 132.

[2]. بحارالانوار، ج 5، ح 29، ص 22، و ح 14، ص 11.

[3]. همان، ج 50، ح 7، ص 21.

[4]. الغیبة طوسى، ح 478، ص 470.

[5]. كمال الدین، ج 2، باب 33، ح 31، ص 21.

[6]. مقصود سفیدى است كه اندكى پیش از اذان صبح در افق دیده مى شود.

[7]. این جمله كنایه از این است كه بلا از تو دور باد.

[8]. سوره قصص، آیات 5 و 6.

[9]. كمال الدین، ج 2، باب 42، ح 1، ص 143.
طبقه بندی: امامت و ولایت، 
برچسب ها: ولادت امام زمان(عج)، امام مهدی(عج) در یک نگاه، شمایل و خصوصیات،
مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.