تبلیغات
بر بال انتظار - نام کنیه و القاب - شمایل و خصوصیات
بر بال انتظار
اللهم ارنی الطلعة الرشیدة
نوشته شده در تاریخ شنبه 12 اسفند 1391 توسط مصطفی حدادی | نظرات ()
نام ، کنیه و القاب :

نام و كنیه[1] امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف همان نام و كنیه پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله است و در برخی از روایات از بردن نام ایشان تا هنگام ظهور، نهی شده است.

لقبهای مشهور آن حضرت عبارتند از: مهدی، قائم، منتظَر، بقیةالله، حجّت، خلف صالح، منصور، صاحب الامر، صاحب الزمان و ولی عصر كه معروف ترین آنها مهدی است.

هر یك از این لقب ها، بیانگر پیام ویژهای درباره آن بزرگوار است.

آن امام خوبیها را مهدی گفتهاند زیرا كه هدایت شدهای است كه مردم را به سوی حق میخواند و قائم خواندهاند چون برای حق، قیام خواهد كرد و منتظَر نامیدهاند زیرا كه همگان در انتظار مقدم اویند و بقیة اللّه لقب دادهاند چرا كه باقیمانده حجتهای خدا و آخرین ذخیره الهی است.

حجّت به معنی گواه خدا بر خلق و خلف صالح به معنی جانشین شایسته برای اولیاء خداست. او منصور است چون از سوی پروردگار یاری میشود و صاحب الأمر است چون امر ایجاد حكومت عدل الهی به عهده اوست. صاحب الزمان و ولی عصر نیز به معنی آنست كه او حاكم و فرمانروای یگانه زمان است.


شمایل و خصوصیات:

در روایات پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله و اهلبیت پیامبر صلی الله علیه و آله شمایل و اوصاف حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف بیان شده است كه به برخی از آنها اشاره میشود:

آن بزرگوار چهره اش جوان و گندمگون، پیشانی اش بلند و تابنده، ابروانش هلالی و كشیده، چشمانش سیاه و درشت، بینی اش كشیده و زیبا و دندان هایش برّاق و گشاده است. بر گونه راست آن امام، خالی مشكین و در میان شانه اش اثری چون اثر نبوّت دیده میشود و اندام مباركش متناسب و دلرباست.

بعضی از ویژگیهای آن وجود شریف كه در سخنان معصومین علیهم السلام بیان گردیده، از این قرار است:

او اهل عبادت و شب زنده داری، زهد و ساده زیستی، صبر و بردباری، عدالت و نیكوكاری است. آن حضرت سرآمد همگان در علم و دانش و وجود نازنینش چشمه سار بركت و پاكی است. او اهل قیام و جهاد، رهبر جهانی، انقلابی بزرگ، منجی نهایی و مصلح موعود بشریت است. آن وجود نورانی از تبار رسول خدا صلی الله علیه و آله و از اولاد فاطمه زهرا علیها السلام و نهمین فرزند از نسل سیدالشهداء علیه السلام است كه به هنگام ظهور بر كعبه تكیه زند و پرچم پیامبر را در دست گیرد و با قیام خود دین خدا را زنده و احكام خداوند را در سراسر گیتی جاری كند و جهان را پر از مهربانی و داد گرداند پس از آن كه پر از جور و بیداد شده باشد.[2]


زندگی امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف شامل سه دوره پرفراز و نشیب است:

1. دوره اختفا: زندگی پنهانی آن حضرت از آغاز ولادت تا زمان شهادت امام عسكری علیه السلام است.

2. دوران غیبت: از هنگام شهادت امام یازدهم علیه السلام شروع گردیده تا هر زمان كه به اراده خداوند ظهور كند، ادامه خواهد یافت.

3. عصر ظهور: پس از طی شدن دوران غیبت و به خواست پروردگار جهان، امام دوازدهم علیه السلام ظهور خواهد كرد و دنیا را سرشار از خوبیها و زیباییها خواهد نمود. هیچ كس زمان ظهور آن موعود منتظَر را نمیداند و از امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف روایت شده، آنها كه برای ظهور، زمانی را تعیین كنند، دروغگو هستند.[1]. اسمى است كه با لفظ اب یا ام شروع مى شود مانند: اباعبداللّه و امّ البنین.

[2]. منتخب الاثر، فصل دوم، از ص 239 تا 383.
طبقه بندی: امامت و ولایت، 
برچسب ها: کنیه و القاب حضرت مهدی، شمایل و خصوصیات حضرت مهدی،
مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.