تبلیغات
بر بال انتظار - 313 یار امام زمان علیه السلام
بر بال انتظار
اللهم ارنی الطلعة الرشیدة
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 5 تیر 1392 توسط مصطفی حدادی | نظرات ()

پرسش :

هنگام ظهور حضرت حجت (عج) آیا فقط همان 313 نفر یار با ایشان در دنیا زندگی می كنند. چون می گویند آن حضرت گردن افراد بدكار را جدا می كند و فقط 313 نفر هستند یعنی فقط همان یاران با او زندگی می كنند؟

پاسخ :

امام پدری مهربان، همدمی شفیق و همراهی خیرخواه است. در حجم نگاه سبز او، افق ها، رنگ می بازد. دریغا!‌ در گوش ما همواره، از قهر مهدی ـ علیه السّلام ـ گفته اند و ما را از شمشیر و جوی خون او ترسانده اند و از مهر و عشق او به انسان ها و تلاش و فریادرسی او به عاشقان و منتظران خود كمتر گفته اند! هیچ كس به ما نگفت كه اگر او بیاید، فقیران را دستگیری، بی نوایان را سامان، بی كسان را همدم، بی همسران را همراه، غافلان را تذكر، گم گشتگان را راه، دردمندان را درمان و در یك كلام، خاك نشینان عالم را تاك نشین خواهد كرد.

قهر او نیز جلوه محبت او است، چه این كه قهر او بر جماعتی اندك و ناچیز از معاندان و نژادپرستانی خواهد بود كه علی رغم رشد فكری انسان ها در آن عصر، و هدایت ها و معجزات آن حضرت و نزول مسیح از آسمان و اقتدایش به وی، باز هم به او كفر می ورزند و حكومت عدلش را گردن نمی گذارند و در زمین فساد می كنند، كسانی مانند صهیونیست ها كه جز زبان زور، هیچ زبانی نمی فهمند، و این یعنی خارها را از سر راه انسان و انسانیت برداشتن و مهر در چهره قهر.

آری چه سخت است مولای مهربانی را كه رحمت واسع حق است و در دل او عشق به انسان ها موج می زند، به چنین اتهام هایی خواندن و «میر مهر» را، «میر قهر» نشان دادن!(1) در روایات متعددی وارد شده است كه یاران حضرت 313 نفرند اما باید توجه داشت كه این تعداد كارگزاران ویژه امام می باشند كه هر كدام از آنان لیاقت آن را دارند كه كشوری را طبق دستورات امام اداره نمایند و در واقع سپاه حضرت به این تعداد محدود نمی شود بلكه سپاهیانی چند هزار نفری دارد و از این رو در روایات سپاه چند هزاری ذكر شده است: ابوبصیر می گوید: مردی از اهالی كوفه، از امام صادق ـ علیه السّلام ـ پرسید: چند نفر با حضرت قائم (عج) قیام می كنند؟ مردم می گویند همراهان حضرت به تعداد سربازان پدر یعنی سی صد و سیزده نفرند. امام ـ علیه السّلام ـ فرمود: «حضرت مهدی(عج) ظهور نمی كند مگر با ارتشی قوی و نیرومند و ارتش قدرتمند كمتر از ده هزار نیروی رزمنده نخواهد داشت.(2)

بنابراین حضرت مهدی (عج) 313 یار كارگزار خالص و بسیار والامقام دارد و هزاران نفر سپاه او به حساب می آیند و علاوه بر اینها تودة رنج دیده و معتقدان منتظر همه از بركات وجودی آن امام عظیم الشأن و حكومت جهانی او بهره مند می شوند و معاندان صراط الهی به سزای عملشان می رسند گفتنی است حضرت در برخورد با دشمنان از یك نوع مجازات استفاده نمی كند

نیز آن حضرت می فرماید: «چون حضرت اجازه قیام بگیرد، سی صد و سیزده تن با او بیعت می كنند. آن حضرت در مكه توقف می كند تا اینكه عدد اصحابش به ده هزار نفر برسد. آن گاه به سوی مدینه حركت می كند.»(3)

گفتنی است رقم دوازده(4) هزار نفر و صد هزار(5) نفر هم در روایات آمده است. پس گرچه از شمشیر مهدی (عج)، برای خون آشامان پست، و ابرقدرتان نا انسان خون و مرگ می بارد ولی برای انسانیت درد كشیده خرد شده رحمت و حیات به ارمغان می آورد. از این رو «قدر مسلم این است كه مردم از حیث استعداد و افكار در ترقی و تكامل هستند و برای پذیرفتن حق آماده تر می گردند. اكنون شنیده می شود كه بسیاری از روشنفكران شرق و غرب، توجه پیدا كرده اند كه ادیان و مسلك های خودشان قدرت ندارند وجدان آنان را قانع سازند و در جستجوی آیینی هستند كه از هرگونه عقائد فاسد و خرافات منزه باشد. از طرفی از اوضاع عمومی زمان ظهور می توان پیش بینی نمود كه وقتی مهدی موعود (عج) ظاهر شد و حقایق اسلام را به جهانیان عرضه داشت و برنامة انقلابی و اصلاحی اسلام را به سمع آنان رسانید بسیاری از مردم اسلام را قبول می كنند؛ زیرا از یك طرف، استعداد مردم برای درك حقایق به حد كمال رسیده و از طرف دیگر معجزاتی را به دست امام زمان(عج) مشاهده می كنند، و علاوه بر اینها اوضاع عمومی جهان را غیر عادی و فوق العاده می یابند و اعلام خطر رهبر انقلاب جهانی به گوششان می رسد. این اوضاع سبب می شود كه مردم جهان فوج فوج به دست مهدی موعود (عج) اسلام اختیار نمایند و از قتل نجات یابند. و فقط كفار و ستمگران معاند به دست لشكر مهدی دادگستر هلاك می گردند.(6)

در روایات متعددی وارد شده است كه یاران حضرت 313 نفرند اما باید توجه داشت كه این تعداد كارگزاران ویژة امام می باشند كه هر كدام از آنان لیاقت آن را دارند كه كشوری را طبق دستورات امام اداره نمایند و در واقع سپاه حضرت به این تعداد محدود نمی شود بلكه سپاهیانی چند هزار نفری دارد و از این رو در روایات سپاه چند هزاری ذكر شده است

امام باقر ـ علیه السّلام ـ فرمودند: قائم ما چون قیام كند نیروهای عقلانی توده ها را تمركز دهد. و خردها و دریافت های خلق را به كمال رساند.(7) بنابراین حضرت مهدی (عج) 313 یار كارگزار خالص و بسیار والامقام دارد و هزاران نفر سپاه او به حساب می آیند و علاوه بر اینها تودة رنج دیده و معتقدان منتظر همه از بركات وجودی آن امام عظیم الشأن و حكومت جهانی او بهره مند می شوند و معاندان صراط الهی به سزای عملشان می رسند گفتنی است حضرت در برخورد با دشمنان از یك نوع مجازات استفاده نمی كند؛ بلكه پس از اتمام حجت، برخی از آنان را در جنگ نابود می سازد،(8) گروهی را اعدام نموده،(9) و گروهی را تبعید و دست برخی را قطع می كند(10) و بسیاری را هم با عفو عمومی می بخشد.

پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمود: مهدی، مردی از خاندان من است او بر طبق سنت من ـ با مخالفین ـ می جنگد، چنان كه من بر طبق وحی الهی می جنگیدم(11)

مفهوم انتظار در کلام مقام معظم رهبری(کلیپ)

پی نوشتها :

1- فصلنامه تخصصی انتظار، سال دوم، ش پنجم، پاییز 81، مقالة میر مهر، پورسیدآقایی، ص 133.

2- كمال الدین و تمام النعمة، ابوجعفر محمد علی بن بابویه قمی، ت 1381، هـ . ق، انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین، ج 2، ص 654.

3- حسن بن مطهر حلی، المستجاد من كتاب الارشاد، ت 726، هـ . ق، ص 511.

4- رضی الدین علی بن موسی بن طاووس الملاحم والفتن فی ظهور الغائب المنتظر، مؤسسه الاعلمی، بیروت، ص 65.

5- مجلسی، بحارالانوار، ج 52، ص 307، 367، مؤسسه الوفاء‌بیروت.

6- امینی، دادگستر جهان، انتشارات شفق، چاپ قدس، چاپ 25، ص 310.

7- بحارالانوار، ج 52، ص 336؛ در فجر ساحل، ص 45؛ و عصر زندگی، ص 190.

8- مجلسی، بحارالانوار، ج 52،‌ص 628، مؤسسه الوفاء بیروت.

9- همان، ص 338.

10- همان، ص 338 ـ‌349، مفید، الارشاد، ص 364.

11- منتخب الاثر، ص 95، باب 2، حدیث 21.

برای مطالعه بیشتر به كتاب:

1. چشم اندازی به حكومت مهدی(عج) ، نجم الدین طبسی.

2. عصر زندگی، محمد حكیمی.

طبقه بندی: احادیث و روایات، 
برچسب ها: 313 یار، یاران امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف،
مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.