تبلیغات
بر بال انتظار - ضرورت طرح مباحث مهدویت - بعد سیاست -
بر بال انتظار
اللهم ارنی الطلعة الرشیدة
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 25 بهمن 1391 توسط مصطفی حدادی | نظرات ()

سه. بعد سیاسی

مردم پیوسته شاهد شكست مكتب‌ها و حكومت‌های مختلف در صحنه جهانی هستند كه بسیاری از آنها از روی فریب و نیرنگ شكل گرفته‌اند. سالیان دراز دو ایدة غالب ـ كاپیتالیسم نمایندة اندیشه لیبرال دموكراسی غرب و كمونیسم نماینده مدّعی دفاع از حقوق كارگر بر اساس اصول دیالكتیك ـ همچون دو درنده‌ای با سلاح‌های اتمی و... جهان معاصر را تهدید كردند. این تهدید‌ها آشكارترین دلیل بر عجز و درماندگی برنامه‌ها و ایده‌های این دو مكتب بوده است. این دو تفكر اگر چه سالیان متمادی بر افكار و اندیشه سیاسی جوامع بشری تأثیر گذاشته بودند؛ ولی به مرور زمان، یكی از آنها، ناكارآمدی خود را نشان داد و به زباله‌دان تاریخ پیوست.

قدرت دوم كه در مقابل كمونیسم قرار داشت، سرمست از غرورِ بی‌رقیب بودن، با نشان دادن چنگال‌های خود به جهان معاصر، خود را تنها ایدئولوژی شایسته برای رهبری، بر نظم نوین جهانی می‌داند و سعی دارد به هر شكل ممكن، هر ندای مخالفی را در سینه‌ها خفه می‌كند.

اما این خیالی بیش نیست؛ زیرا می‌توان چالش‌های لیبرال ـ دموكراسی را در جهان به راحتی مشاهده كرد. این مكتب نه تنها بشر را به ساحل نجات نرسانده؛ بلكه او را در گردابی از بحران‌های معرفتی، اخلاقی، روانی، تكنولوژی و... گرفتار كرده است كه همه اینها نشان از شكست حتمی و نزدیك این امپراتوری بزرگ دارد.

حال تكلیف این بشر وامانده و سرگشته از ناكامی‌ها و شعار‌های بی‌عمل و نظاره‌گر شكست‌ها و سراب‌ها چیست؟

بشر امروزی با تجربه گذشته، عطش یك طرح و نگاه جدید به جهان هستی دارد و چیزی نمی‌تواند آن را سیراب كند، مگر طرح «مدینه فاضله مهدوی». نظریه «مهدویت»، یك نظریه جهانی است نه منطقه‌ای و این اندیشه نوین برای جهان و اداره آن برنامه و طرح بنیادین و كارساز دارد.

دنیا نیز تشنه چنین طرحی است؛ از این رو معتقدیم تنها برنامه‌ای كه می‌تواند پاسخ‌گوی بشر معاصر باشد، اندیشه مهدوی است.چون مهدویت درعرصة حكومتی دارای اهدافی بلند، متعالی و ارزشی است.

روشن است كه اهداف حكومت امام زمان«علیه السلام»، می‌تواند به عنوان اهداف راه‌بردی وكلان حكومت دینی مطرح شود. كسانی كه در این عصر ادعای حكومت دینی دارند، باید همه مسائل حكومتی‌شان را به آرمان‌های امام زمان«علیه السلام» نزدیك كنند و سیرة آن حضرت را در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، قضایی... در برنامه‌های كلان خود موردنظر قرار دهند.

اگر مهدویت به خوبی تبیین شود، حركت‌های اصلاحی در سراسر جهان به بهترین شكل روح و حیات می‌گیرد؛ چنان كه انقلاب اسلامی ایران به عنوان زمینه و بستر مناسب، برای انقلاب بزرگ مهدی «علیه السلام» شكل گرفت.


ادامه دارد ...طبقه بندی: ضرورت طرح مباحث مهدویت، 
برچسب ها: ضرورت طرح مباحث مهدویت، ضرورت سیاست در مهدویت،
مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.