تبلیغات
بر بال انتظار - ضرورت طرح مباحث مهدویت - بعد تاریخی -
بر بال انتظار
اللهم ارنی الطلعة الرشیدة
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 26 بهمن 1391 توسط مصطفی حدادی | نظرات ()

چهار. بعد تاریخی

«مهدویت» در راستای مسألة امامت و در امتداد نبوت و خاتمیت است؛ از این رو در مرحله‌ای حساس از تاریخ آغاز شده و تا امروز ادامه یافته است و تا آخرین لحظة حیات دنیوی بشر نیز باقی خواهد بود. بنابراین چگونگی «امامت» از امام علی«علیه السلام» تا  ولی عصر«علیه السلام» و عكس العمل مسلمانان دربارة‌ امامت (به طور عام) و مهدویت (به طور خاص) و نیز حوادث تاریخی در این زمینه، می‌تواند از موضوعات مهم و حساس تاریخ اسلام به شمار آید.

مسأله مهدویت در طول تاریخ مطرح بوده است، روایات شیعه و سنی مملو از بشارات پیامبر گرامی به آمدن حضرت مهدی(عج) بوده است.[1]

موعود باوری اسلامی یا «مهدویت» نقش مؤثری درایجاد جریانات دینی ـ سیاسی در تاریخ اسلام ایفا كرده است. پنج یا شش[2] نهضت متكی به اندیشة «مهدویت» را ـ كه به توفیقاتی در صحنة سیاسی و اجتماعی دست یافته‌اند ـ می‌توان از این میان بر شمرد. این چند جریان توانسته‌اند با اتكاء به گستردگی اعتقاد به آمدن «مهدی» به عنوان درهم كوبندة بساط ظالمان و ریاكاران حاكم، توده‌ها را همراه خود كنند و به مقاصد سیاسی خود دست یابند.

پیدایی و رشد این جریان‌ها ـ در طول تاریخ اسلام ـ صرف نظر از راستی یا كژی آنها بیانگر اصالت و ریشه‌داری اندیشه مهدویت در نزد مسلمانان است.پی نوشتها :


[1]. ر.ك : سنن ابی داود، ج 4، ص 107، ح 4285؛ سنن ابن ماجه، ج2، ص 1366، ح 4083 و...

[2]. مثل، فاطمیان، موحدان، مهدی سودانی،...

ادامه دارد ...
طبقه بندی: ضرورت طرح مباحث مهدویت، 
برچسب ها: ضرورت طرح مباحث مهدویت، ضرورت بعد تاریخ در مهدویت،
مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.