تبلیغات
بر بال انتظار - ضرورت طرح مباحث مهدویت - بعد فرهنگی -
بر بال انتظار
اللهم ارنی الطلعة الرشیدة
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 26 بهمن 1391 توسط مصطفی حدادی | نظرات ()

پنج. بعد فرهنگی

در این قسمت وظیفه مسلمانان برای زمینه سازی و گسترش فرهنگ مهدویت و جلوگیری از انحراف،... بیان می‌شود و كار فرهنگی در عرصه مهدویت در چند محور ترسیم می‌گردد:

5 1. تعیین استراتژی انتظار

«استراتژی»؛ یعنی، «هنر توزیع و به كارگیری همه افراد و امكانات موجود برای نیل به هدفی كلان». این تعریف مسائل گوناگونی را در برمی‌گیرد؛ از ساده‌ترین مسائل امنیتی گرفته تا تحقّق یك امپراطوری و حكومت یكپارچه جهانی. در طراحی استراتژی كلان برای مهدویت، باید به سه نكته مهم توجه كرد:

1. نظر به «آینده» از جایگاهی مهم برخوردار است؛ زیرا مقصد همه را در نحوة بودن و زیستن در هیئت فردی و جمعی معلوم می‌سازد. بسیاری از نابه‌سامانی‌ها و آشفتگی‌های ملّتها، ناشی از گنگ و مبهم بودن همین موضوع است. وقتی آینده و مقصد نامعلوم باشد، بسیج و سازماندهی هیچ نیرویی امكان پذیر نیست.

2. تعیین« نقطه مطلوب و مفروض» در دوردست كه اولین گام واقعی در تدوین استراتژی است.

3. هرگونه طرح و برنامه«منفعلانه» در تدوین استراتژی، ممنوع است. باید در تدوین «استراتژی انتظار» فعّال برخورد كرد؛ فعال بودن برنامه‌ها و طرح‌ها با مبانی اعتقادی ما در مهدویت سازگاری دارد و به هیچ وجه با طرح‌های منفعلانه و غیرفعال نمی‌سازد.

پس برای رسیدن به چنین استراتژی لازم است، سه اصل را همیشه مدّ نظر داشت:

الف. شناسایی وضع موجود انسان معاصر،

ب. ترسیم وضع مطلوب،

ج. ترسیم نحوة سیر از وضع موجود به وضع مطلوب (آینده نگری)[1]

5 2. آسیب شناسی و لزوم مقابله با آن

اعتقاد به «مهدویت» پیامد‌های مثبتی برای بشر دارد؛ زیرا ایمان به امام زمان«علیه السلام» مانع از تسلیم شدن است. ملت‌های با ایمان كه حضور آن حضرت را در میان خود احساس می‌كنند، از حضورش امید و نشاط می‌گیرند و برای مجد و عظمت اسلام، مبارزه و مجاهدت می‌كنند.

حال كسانی كه منافع‌شان به خطر می‌افتد چه می‌كنند؟ آیا ساكت می‌نشینند تا همه بافته‌های آنان به راحتی رشته شود؟ قطعاً چنین نخواهند كرد؛ بلكه با روش‌های مختلف، به مبارزه با  افكار و اندیشه‌های موعودگرایی و مهدویت می‌پردازد.[2]

بنابراین با شناخت دشمن و آسیب‌شناسی به موقع، می‌توان دشمن را در اجرای طرح‌ها و برنامه‌هایش ناكام گذاشت. البته مهدویت از زوایا، و ابعاد دیگر نیز قابل بررسی است كه به آنها پرداخته نشد.

جمع بندی

هریك از ابعاد «مهدویت» درعلوم مختلف مورد بحث قرار می‌گیرد: بعد اعتقادی آن در علم كلام، بعد سیاسی آن در علومی مانند فلسفه سیاست و جامعه شناختی و بعد تاریخی آن در مسائل تاریخ اسلام مورد بحث قرار می‌گیرد.

ابعاد سیاسی، اجتماعی و تاریخی مهدویت اختصاص به علمای اسلام ندارد و مبتنی بر داشتن باور اسلامی نیست؛ ولی بحث اعتقادی دربارة آن، مبتنی بر ایمان اسلامی، و مخصوص متكلمان اسلامی است. البته اگر كسی كلام اسلامی را از جنبه تاریخی مطالعه كند، در این صورت بحثی پیرامون دینی خواهد بود.[3]پی نوشتها :


[1]. استراتژی انتظار، اسماعیل شفیعی سروستانی، ج 1 و 2.

[2]. فصلنامه انتظار، ش 5، ص276 -  271.

[3]. ربانی گلپایگانی، علی؛ عقاید استدلالی، ج 2، ص98.
طبقه بندی: ضرورت طرح مباحث مهدویت، 
برچسب ها: ضرورت طرح مباحث مهدویت، شرورت بعد فرهنگ در مهدویت،
مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.